Marnowanie wody, nie będąc tego świadomym - EKOBAK

Marnowanie wody, nie będąc tego świadomym

Strona Główna 5 Blog 5 Marnowanie wody, nie będąc tego świadomym

Twoje rzeczywiste zużycie wody to nie tylko tyle ile odczytujesz na wodomierzu.

Dla większości z nas oczywistym oszczędzaniem wody jest np. zakręcanie kranu podczas szczotkowania zębów czy golenia, ta technika oszczędzania wody jest z całą pewnością jak najbardziej słuszna i oczywista ale czy wiesz, że pomimo naszych wysiłków na rzecz oszczędzania wody, nadal czasem zupełnie nie świadomie dziennie zużywamy ogromne ilości wody? a mam na myśli tzw. wirtualną wodę.

Woda wirtualna to w dużym skrócie rodzaj wody wykorzystywanej na różnych etapach produkcji dowolnego produktu i usługi przeznaczonej dla konsumenta końcowego. Należą do nich np. żywność, odzież, urządzenia, wszelkie narzędzia, transport czy nawet oglądanie telewizji.

Poniżej przedstawię pięć przykładów tego, jak marnujemy wodę (wirtualną wodę), nie wiedząc czy też raczej nie myśląc o tym:

Kiedy kupujesz nowe ubrania

Wyprodukowanie jednej bawełnianej koszuli pochłania w przeliczeniu około 2 700 litrów wody a jednej pary jeansów nawet 10 000 litrów, mniej więcej taka sama ilość wody zaspokoiłaby całodobowe pragnienie 5 000 osób. Niewiarygodne, prawda?

Posługując się powyższym przykładem jeansów, obecnie na świecie produkuje się około dwóch miliardów par jeansów rocznie, więc możemy sobie wyobrazić w jakiej ilości jest zużywana woda a przy tym ile zużywa się energii i ile zanieczyszczeń wprowadza się do środowiska (barwniki, różnego rodzaju związki chemiczne).

Według amerykańskich badań zużycie wody w produkcji artykułów codziennego użytku do uprawy i barwienia bawełny znajduje się na 4 miejscu (na 1 jest produkcja wołowiny).  Najwięcej ścieków z farbowania odzieży powstaje w Chinach i stanowią  one 20% wszystkich ścieków w tym kraju a zwróćmy uwagę, że niektóre chemikalia używane do barwienia bawełny są bardzo trudne do usunięcia z wody i tym samym kosztowne dla nas samych i środowiska, warto to mieć na uwadze kupując np. marnej jakości piątą parę jeansów w tym sezonie.

Stopniowo jednak następuje renesans w branży odzieżowej i niektóre światowe marki takie jak H&M czy Levi’s, często używają nawet 100% wody z recyklingu przy tworzeniu nowej odzieży.

Dlatego myślę, że zamiast kupowania kilku par kiepskich jeansów lepiej wybrać jedną lub dwie ale z wyższej półki która w ostatecznym bilansie będzie bardziej eko.

Kiedy zapomnisz wyłączyć światło w łazience

Również używanie światła czy ogrzewania ma znaczny wpływ na zużycie wirtualnej wody. Tak, wodę zużywasz także, gdy oglądasz ulubiony serial na Netfliksie lub przeszukujesz lodówkę w poszukiwaniu czegoś do jedzenia. Dziwne? Niezupełnie, jeśli zdasz sobie sprawę, że elektryczność jest wytwarzana głównie przez spalanie węgla lub gazu, który jest wydobywany z ziemi w sposób, który w dużym stopniu wykorzystuje wodę .

Ponadto reaktory wytwarzające energię elektryczną muszą być regularnie chłodzone, aby zapobiec uszkodzeniom. W Stanach Zjednoczonych podczas tego procesu zużywa się do 40% całkowitej wody pitnej.

Kiedy idziesz na piwo

Dosyć powszechnie znanym faktem jest, że do produkcji piwa wykorzystuje się dużo wody. To znaczy wyprodukowanie jednego litra piwa kosztuje browary do 60 litrów wody. Sami Polacy powyżej 15 roku życia statystycznie rocznie wypijają około 136 l piwa, mnożąc te ilości przez liczbę ludności mieszkających w Polsce powyżej 15 roku życia wychodzą ogromne ilości a zatem dalej mnożąc przez 60 czyli ilość litrów wody potrzebną do wyprodukowania 1 l piwa wychodzą już naprawdę niewyobrażalne ilości.

Jednak obecnie pozytywnym trendem jest to, że browary unowocześniają swoją technologię produkcji, w szczególności poprzez tworzenie lepszej jakości oczyszczalni ścieków, które pod pewnymi warunkami mogą zaoszczędzić do 90% całkowitych kosztów wody.

No i całe szczęście… bo myślę, że to działanie pozwala już z czystym sumieniem pójść na piwo😊

Kiedy robisz zakupy online

Głównym problemem zakupów online (szczególnie popularnych w obecnych czasach pandemii) jest ich opakowanie i zabezpieczenie w transporcie. Według statystyk np. w samych Stanach Zjednoczonych opakowania transportowe odpowiadają za około 30% wszystkich rocznych odpadów w tym kraju.

Do produkcji opakowania dodaj zużytą energię elektryczną podczas zamawiania, pakowania produktu i wysyłania przesyłki. Ponadto paliwo zużywane jest w transporcie lądowym, morskim lub lotniczym.

Otrzymałeś zamówiony produkt ale po zakupie okazało się, że nie pasuje lub po prostu zmieniłeś/zmieniłaś zdanie? Bez problemu możesz bezpłatnie go odesłać z powrotem do sprzedawcy, powtarzając proces po raz drugi. Jednak miej świadomość, że te działania mają znaczący wpływ na wykorzystanie wirtualnej wody i dlatego zawsze warto robić po prostu przemyślane zakupy online.  

Kiedy czytasz książkę

Przyjmując, że średnie zużycie w branży księgarskiej wynosi 125 mln drzew rocznie, chyba nie jest aż tak zaskakujące.

Nawet nie jesteś pewien, która opcja wśród: e-booków i klasycznych książek jest bardziej wodochłonna?

Produkcja, przechowywanie i logistyka klasycznych książek papierowych wymaga znacznego zużycia wody. Z drugiej strony mamy wyprodukowanie, dystrybucję i użytkowanie tej elektronicznej.

E-book rocznie „oszczędza” statystycznie aż 22,5 papierowych książek. Z ankiety wynika jednak,  że ​​musi być używany przez ponad 5 lat, aby stał się bardziej przyjazny dla środowiska niż książka papierowa. Dlatego kupowanie e-booka jest lepsze ale na dłuższą metę.

Powyżej wymieniłem 5 przykładów mniej lub bardziej nieświadomego wykorzystania wody.

Ale tak właściwie dlaczego powinniśmy zacząć oszczędzać wodę?

Mogłoby się wydawać, że wciąż jest wystarczająca jej ilość, ponieważ 71% powierzchni Ziemi jest pokryte wodą. Dlaczego zatem ochrona wody coraz bardziej rozbrzmiewa w naszym społeczeństwie? Odpowiedzi tkwią w rosnącej liczbie ludności, naszej coraz większej konsumpcji w każdej sferze życia i co za tym idzie globalnym ociepleniu, nasilających się suszach. Odpowiedź zawarta jest także w poniższych danych, które powinniśmy sobie uświadomić i wziąć pod uwagę, zanim będzie za późno.

Otóż na początku 2016 roku amerykańska agencja naukowo-badawcza United States Geological Survey zwróciło uwagę opinii publicznej, przedstawiając ważne poniższe fakty dotyczące wody:

Oceany zawierają do 96,5% całej wody na Ziemi. Woda istnieje również w rzekach i jeziorach, lodzie, parze wodnej, a także w faunie i florze oraz oczywiście w nas.
Tylko 2,5% całej wody na Ziemi to woda słodka. Nie należy jednak błędnie interpretować, że cała słodka woda jest dla nas dostępna i może być używana jako woda pitna.
68,7% całkowitego procentu wody słodkiej jest zatrzymywane przez lodowce, a reszta 30,1% znajduje się w wodach gruntowych.
Tylko 1% to woda powierzchniowa i inna woda słodka. Jednakże, woda pitna wypada jeszcze niżej stanowiąc zaledwie 0,007% całkowitej objętości wody na naszej planecie.
 
Mając to na względzie, jest oczywiste, że istnieją minimalne zasoby wody pitnej i w wyniku globalnego ocieplenia zasoby te ulegną dalszemu zmniejszeniu. Musimy zdać sobie sprawę, że woda nie jest niewyczerpanym źródłem i tak z całą pewnością musimy do niej podejść. 

Jak kraje rozwinięte wykorzystują wodę pitną?

Posłużę się przykładem marnowania wody pitnej przez statystycznego mieszkańca naszego kraju, otóż  biorąc prysznic, gotując obiad i spłukując toaletę, wg danych GUS zużywa średnio 92 litry dziennie, a jak już wiemy de facto jest tego dużo więcej, dokładna ilość wody potrzebnej do wytworzenia całej żywności i produktów których używa (czyli wody wirtualnej) każdego dnia to około 3 900 litrów, nie jest to zły wynik i można powiedzieć że mieścimy się w średniej wśród europejczyków. Dla porównania najwyższe zużycie na jednego mieszkańca jest w USA i wynosi aż 7 900 litrów wody dziennie na jednego mieszkańca. I to jest naprawdę niepokojące. Oczywistym przeciwdziałaniem marnowania wody oprócz jej oszczędzania który każdy z nas może czynić jest rzecz jasna efektywne oczyszczanie ścieków i ponowne ich wykorzystywanie.

Izrael poważnie traktuje niedobory wody i kadzie największy nacisk na oczyszczanie ścieków

Jednym z kluczowych działań programu tamtejszego rządu było właśnie znaczne zwiększenie recyklingu ścieków.
 
W rezultacie Izrael jest w stanie wykorzystać 75% ścieków, najwyższy odsetek ścieków ze wszystkich krajów na świecie. W kolejnych latach Izrael spodziewa się zwiększyć ten odsetek do 90%.
 
Ale co z oczyszczaniem ścieków w innych krajach? Niektórzy znawcy tematu uważają, że ​​pomimo dużego potencjału, 80% zużytej wody w ogóle nie jest uzdatniane. Z powyższych statystyk wynika jednak, że nadszedł czas na zmiany i powinniśmy działać, zanim będzie za późno. 

Zacznij od siebie!

Rządowe środki ochrony wód są niezbędne, jednak jeśli chcemy oszczędzać wodę pitną na Ziemi, musimy być świadomi i zmienić nasze podejście do gospodarki wodnej. Musimy zacząć od siebie.
 
Ale jak możemy odegrać naszą rolę? Na koniec oprócz wcześniej wspomnianych przykładów mniej świadomego marnowania wody podam kilka przykładowych nakazów i zakazów, aby oszczędzać wodę i przy tym jednocześnie zmniejszyć opłaty za wodę i ścieki:
 
Weź prysznic zamiast kąpieli . Szybki prysznic zużywa od 30 do 50 litrów wody, kąpiel natomiast od 150 do 180 litrów.
 
Zmień głowicę prysznicową . Oszczędzająca wodę głowica prysznicowa pozwala zaoszczędzić do 45% wody.
 
Używaj kranów oszczędzających wodę (dźwigni). W porównaniu ze zwykłymi bateriami dwuuchwytowymi baterie dźwigniowe pozwalają zaoszczędzić do 60% wody.
 
Przestań zmywać naczynia ręcznie. Używanie zmywarek jest wygodniejsze, bardziej efektywne czasowo i w przeciwieństwie do ręcznego zmywania naczyń pozwala zaoszczędzić do 78% wody.
 
Jeśli to możliwe, zainstaluj zbiornik na deszczówkę i podlewaj ją ogród a wodę pitną używaj do picia, do przygotowywania posiłków i higieny osobistej.

Zainstaluj toaletę z podwójnym spłukiwaniem. Stare systemy toalet często jeszcze używane spuszczają do kanalizacji 12 litrów wody. Nowoczesne toalety zużywają tylko 3 litry (mały przycisk) i 6 litrów (duży przycisk) wody. 
Nie marnuj wody czekając, aż zacznie płynąć ciepła/zimna.  Zbierz wodę w szklance lub butelce i mądrze wykorzystaj.

Napraw wszystkie nieszczelne krany. Ku Twojemu zaskoczeniu nieszczelne krany mogą zmarnować nawet 20 000 litrów rocznie.
Zagotuj tyle wody, ile potrzebujesz . Zamiast zgadywać, ile wody potrzebujesz na herbatę lub kawę, użyj szklanek, aby wlać do czajnika dokładną ilość wody.

Ponadto pamiętajmy, że każda rzecz, którą posiadamy, ma własny „ślad wodny” czyli ich wytwarzanie generują pewne ilości wody. Rozsądnie kupujmy rzeczy potrzebne i bądźmy świadomymi i odpowiedzialnymi konsumentami. Zastanawiając się nad wymianą całkiem sprawnego smartfonu na nowszy model, miejmy w tyle głowy informację, że jego wyprodukowanie pochłania 12 500 litrów wody.