Lato w oczyszczalni - EKOBAK

Lato w oczyszczalni

Strona Główna 5 Blog 5 Lato w oczyszczalni

Okres letni

Jest lato, są wakacje ale wraz z gorącą pogodą sezonową pojawiają się też problemy z oczyszczaniem ścieków. Te najczęściej napotykane w miesiącach letnich to zbyt stary wiek osadu skutkujący pogorszeniem jego jakości, bakterie nitkowate i puchnięcie osadu czego powodem może być zbyt niskie stężenie substancji pożywkowych, poza tym latem może pojawić się uciążliwość odorowa na terenie oczyszczalni i w jej najbliższej okolicy.

Problem wieku osadu/stężenia osadu wynika ze wzmożonego rozmnażania bakterii, aktywność biologiczna znacznie wzrasta w czasie ciepłej pogody, tempo reprodukcji bakterii przyśpiesza, dlatego aby utrzymać pożądany stosunek pożywienia dla mikroorganizmów i wiek osadu, należy zwiększyć ilość lub częstotliwość odprowadzania osadu nadmiernego. Stosunek pożywienia do masy osadu, to liczba bakterii proporcjonalna do ilości pożywienia (BZT), które ma zostać zdegradowane.

Jeśli nie dokonamy sezonowej zmiany, może się zdarzyć kilka rzeczy

Stężenie osadu w systemie będzie rosło za szybko

Tempo wzrostu niektórych mikroorganizmów wzrośnie podczas gdy starsze bakterie, zwykle te wewnątrz kłaczków umrą z głodu i ulegną lizie, składniki odżywcze są ponownie uwalniane z martwych komórek przyczyniając się do wzrostu BZT, fosforu, amoniaku. W kłaczkach będą gromadzić się beztlenowe lub martwe punkty, co powoduje, że opadają one zbyt szybko. Struktura kłaczków staje się słabsza, niektóre mogą się rozdrabniać a w konsekwencji te najmniejsze flotują i przedostają się przez przelewy w osadnikach wtórnych.

Gazowanie w osadniku

Widoczne pęcherzyki gazu powodujące unoszenie się cząstek osadu czynnego czyli flotujący osad na powierzchni osadnika to dosyć częsty problem nie tylko o tej porze roku. Gdy w teście sedymentacyjnym osad opada szybko ale po dwóch godzinach flotuje ku powierzchni to przyczyną może być zbyt długie utrzymywanie osadu w osadniku, jest zbyt gruba warstwa osadu, zachodzi zagniwanie i wtórna  denitryfikacja przy obecności azotu azotanowego. Taki osad gorzej się też odwadnia, lekarstwem nie jest zmiana polimeru a dostosowanie wieku osadu, w tym przypadku wzrost stopnia odprowadzania osadu recyrkulowanego.

Bakterie nitkowate

Rutynowy test sedymentacyjny i używanie mikroskopu jako codziennego narzędzia do monitorowania i kontroli osadu czynnego pod kątem obecności bakterii nitkowatych pozwala na zaobserwowanie ich przyrostu co w wielu oczyszczalniach ma miejsce również latem. Włókna bakterii nitkowatych będą powodować pęcznienie/puchnięcie osadu, a wiec problemy w bioreaktorze i osadnikach wtórnych. Więcej na temat bakterii nitkowatych pisałem w artykule https://ekobak.pl/bakterie-nitkowate/  

Niskie stężenie tlenu

Rozpuszczalność tlenu spada wraz ze wzrostem temperatury kiedy to z uwagi na wzrost aktywności biologicznej potrzeba nam go więcej. Ograniczony dostęp tlenu dla mikroorganizmów może prowadzić do chwilowych lub stałych warunków niedotlenionych prowadząc do szeregu problemów jak np. niedostatecznie zachodzący proces nitryfikacji czyli redukcji azotu amonowego w reaktorze biologicznym https://ekobak.pl/nitryfikacja-i-denitryfikacja/

Inne skutki deficytu tlenu to rozwój wspomnianych wcześniej bakterii nitkowatych, ciemna brązowa lub prawie czarna piana, czarny osad. Dlatego też w okresie letnim szczególnie należy zwrócić uwagę na stan dyfuzorów, wszelkich urządzeń i przewodów doprowadzających powietrze. W miarę możliwości trzeba również kontrolować ścieki dowożone z przydomowych oczyszczalni i szamb jak i ścieki przemysłowe o wysokich ładunkach wymagających intensywnego natleniania. W warunkach niedotlenionego osadu z powodu np. niewydajnego systemu napowietrzania lub/i dopływu/dowozu zagniłych ścieków (zawierających zagnite tłuszcze i związki siarki)  pomocny będzie biopreparat wspomagający oczyszczalnie ścieków w takich warunkach – Ekobak Microlife DCT 010.

Odory

Kontrola zapachów stanowi duży problem dla wielu oczyszczalni w okresie letnim.

W osadnikach wstępnych, stacjach zlewnych, komorach stabilizacji, studzienkach, przepompowniach itd. za sprawą wzrostu aktywności biologicznej może wyczerpać się dostępny tlen po czym następuje aktywność beztlenowa i zagniwanie, powodując nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj, że bakterie najpierw będą pobierać wolny tlen, następnie azotany a potem siarczany produkując m.in. złowonny siarkowodór. Często też w samych reaktorach napowietrzanych przez właśnie wyższą temperaturę o czym pisałem wyżej są martwe lub niedotlenione obszary, takie jak narożniki komór a im wyższa temperatura, tym szybsze parowanie i bardziej wyczuwalne nieprzyjemne zapachy.

Glony w osadnikach

Porastanie glonów na przelewach może znacznie postępować i powodować problemy nie tylko z zatykaniem samych przelewów, ale także z ich przedostawaniem się do ścieków oczyszczonych. Glony mogą dawać fałszywie wyższe stężenia zanieczyszczeń. Tak więc, latem czyszczenia przelewów powinno być częstsze. Rozrostowi glonów zapobiega systematyczne stosowanie preparatu Ekobak Microlife DCB 002 poprawiając działanie całego ciągu technologicznego oczyszczalni.

Rzęsa Wodna

Rzęsa (Lemna) to mała, swobodnie unosząca się na powierzchni wody/ścieku zielona roślina szybko rozrastająca się latem. W naszym kraju w procesie oczyszczania ścieków jest spotykana na powierzchni tzw. stawów doczyszczających. Oprócz tego mamy też jeszcze sporo oczyszczalni typu Lemna (technologia oczyszczania ścieków pochodząca z USA wykorzystująca rzęsę wodną), opinie na temat działania tych oczyszczalni są u nas dosyć podzielone, na pewno brakuje ekspertów od tego typu oczyszczalni a często też technologia ta nie sprawdza się ze względu na zmianę składu, stężenia i ilości ścieków dopływających do danej oczyszczalni. Sprawdzonym preparatem wspomagającym pracę oczyszczalni „Lemna” jest także Ekobak Microlife DCB 002. Rzęsa przeniesiona np. przez ptaki w obecności składników odżywczych w temperaturach letnich może powodować nadmierny wzrost również tam gdzie być jej nie powinno np. w osadnikach wtórnych komunalnych i przemysłowych oczyszczalni ścieków.