Jesienne wahania - EKOBAK

Jesienne wahania

Strona Główna 5 Blog 5 Jesienne wahania

Oczyszczanie ścieków może mieć wiele wzlotów i upadków w ciągu dnia lub tygodnia. Wiele powodów może mieć wpływ na to, jak skuteczny jest proces oczyszczania w redukcji BZT, ChZT, zawiesiny i biogenów. Takie czynniki jak gwałtowne wahania temperatury, przeciążenie hydrauliczne przez nadmierne opady deszczu mają ogromne oddziaływanie na funkcjonowanie układu. Doprowadza to do zmiany obciążenia BZT spowodowane wypłukiwaniem osadu przez deszcze, zmiany wieku osadu i jego aktywności.

Jesień ze swoimi wahaniami temperatury ma znaczący wpływ na proces oczyszczania ścieków. Często jesienią trudniej jest kontrolować proces niż zimą z racji tego że zimą jest przeważnie coraz chłodniej, raczej stopniowo co pozwala na przygotowanie się. Natomiast jesienią temperatura może jednego dnia wynosić 20 stopni, a następnego nocą spaść do 0. Te duże wahania bardzo utrudniają bakteriom dostosowanie się do zmian warunków. Inną rzeczą, która może mieć wpływ na oczyszczalnię jesienią, są zimne deszcze, które często zwiększają przepływ do oczyszczalni o czym pisałem w artykule https://ekobak.pl/wplyw-opadow-na-oczyszczalnie/  jakby nie patrzeć jesień to również sezon gwałtownych opadów.

Mikroorganizmy nie lubią znaczących zmian zarówno temperatury jak i ładunków dopływających. Za każdym razem, gdy następuje wahnięcie o więcej niż 10 procent, w przypadku jakiejkolwiek zmiennej, która jest dla nich krytyczna, stają się „kapryśne” i mogą być mniej aktywne. Miejscem w których występują problemy wynikające z jesiennych zmian to oprócz reaktorów biologicznych w pierwszej kolejności sieć kanalizacyjna.

Kanalizacja

Do niektórych przepompowni dopływa dużo tłuszczu zwłaszcza tych znajdujących się przy różnego rodzaju punktach gastronomicznych, restauracjach czy przy zakładach spożywczych. Chłodniejsza pora roku jaką jest jesień może przynieść co najmniej dwa problemy w kanalizacji. Tłuszcz może stwardnieć w niższych temperaturach i zacząć tworzyć złogi tłuszczowe powodując zatykanie kanałów i problemy z pompami. Do kanałów i przepompowni można dodawać wówczas produkty biologiczne takie jak Ekobak Microlife LCD004-G, aby przyspieszyć degradację tłuszczów, więcej o problemie tłuszczów w kanalizacji opisywałem w artykule https://ekobak.pl/tluszcze-w-kanalizacji/

Drugą rzeczą jest to, że jesienne deszcze mogą powodować odrywanie się starych złogów z sieci kanalizacyjnej przesyłając nadmiar BZT do końcowej oczyszczalni ścieków. Wysoki ładunek tłuszczów może spowodować nadmierny rozwój bakterii nitkowatych Nocardia i Microthrix parvicella i w dalszej perspektywie powodować poważne problemy eksploatacyjne związane z pienieniem i puchnięciem osadu. Dlatego należy stale konserwować sieć kanalizacyjną i nie doprowadzać do odkładania się nadmiernych ilości tłuszczów szczególnie w takim okresie jakim jest zazwyczaj deszczowa jesień. Problem ten dotyczy szczególnie kanalizacji częściowo ogólnospławnej.

Jest jeszcze inne zagrożenie, nie raz widzimy plamy oleju na asfalcie, chodnikach i parkingach, jest on zmywany podczas ulewnych deszczy, trafia do kanalizacji i następnie  do oczyszczalni ścieków. Większość osadników wstępnych tego nie wyłapie i związki ropopochodne trafiają do bioreaktora powodując spore problemy, obecność ropopochodnych, węglowodorów, olejów można zaobserwować w postaci kolorowego filmu utrzymującego się na powierzchni ścieków, często też daje charakterystyczny zapach dla substancji ropopochodnych. Pomocny w tego rodzaju przypadkach jest preparat Ekobak Microlife DCT 008 do biodegradacji węglowodorów, olejów i innych substancji ropopochodnych w oczyszczalniach ścieków.

Bioreaktory

Duże wahania przepływów w ciągu dnia, a następnie wieczorem, oraz duże zmiany temperatury z dnia na dzień występujące w jesieni to nie małe wyzwanie dla osadu czynnego i bardzo ważna jest jego ciągła obserwacja. W takich warunkach konieczne będą zmiany wieku osadu, stałe stężenie osadu w reaktorze może stopniowo pogarszać jego aktywność i ogólną kondycję. Spójrz pod mikroskop, jeśli jest pełno wiciowców i ameb, to osad jest za młody i przegrywa z napływającym ładunkiem w danych warunkach. Z drugiej strony, jeżeli temperatura jest wyższa, przepływy są minimalne, nie było opadów, osad może być za stary, może być wówczas dużo wrotek i robaków w systemie do tego pojawia się brązowa piana, trzeba zwiększyć stopień odprowadzania osadu nadmiernego pomimo normalnych standardowych wartości. Działanie operatora oczyszczalni polega na tym żeby ciągle obserwować osad i wprowadzać drobne zmiany, używaj mikroskopu, mikroorganizmy powiedzą Ci w którym kierunku zmierzać. Następną częścią układu na który może znacząco wpłynąć pogoda jesienna jest osadnik wtórny. Jednak problemy i rozwiązania w tym temacie już opisywałem w artykule poświęconym osadnikom. Link do artykułu: https://ekobak.pl/problemy-w-osadniku-wtornym/

Jak można się dodatkowo wspomagać w przypadku zmian pogody?

Wiele oczyszczalni używa produktów bakteryjnych na wypadek różnych zaburzeń. Wahania temperatury i przepływów maja wpływ na osad czynny, jeśli pogoda ulegnie nagłej zmianie.
Oczyszczalnie przemysłowe i komunalne przyjmujące wysokie obciążenia np. ściekami dowożonymi stosują preparaty biologiczne wspomagające poszczególne procesy. W przypadku zmiennych warunków pogodowych związanych z temperaturą czy wzmożonymi przepływami przez deszcze doprowadzając np. do „wypłukania osadu” preparat biologiczny pozwala na szybkie i łatwe zwiększenie aktywności. Pamiętaj że nie trzeba tony preparatu, w zależności od wielkości układu już bardzo małe dawki zastosowane w optymalnych warunkach przyspieszą reaktywację oczyszczalni.   

Lepiej przygotować się na awarię niż czekać aż się wydarzy i potem biegać i szukać rozwiązań. Produkty biologiczne mają długi okres przydatności do użycia do 24 miesięcy, więc posiadanie niewielkiej ilości pod ręką najbardziej uniwersalnych preparatów np. takich jak Ekobak Microlife DCD 006 czy Ekobak Microlife DCB 002 jest z pewnością dobrym pomysłem.